Doel
De training vergroot inzicht en vaardigheden van de deelnemers in het voeren van lastige gesprekken met leraren, ouders en leerlingen. Na deze training kunnen de deelnemers lastige gesprekken effectief voeren. Zij kunnen verschillende interventies voeren en weten hoe en wanneer zij diverse gesprekstechnieken kunnen inzetten. Ook kunnen ze gebruikmaken van de verschillende niveaus in een gesprek. Door het hebben van inzicht in de eigen stijl van conflicthantering kunnen de deelnemers conflicthantering als methode inzetten.
Inhoud
Soms leveren gesprekken met ouders, leraren of leerlingen voor geen van de betrokkenen op wat ze ervan verwachten. Wat maakt gesprekken lastig? Waar luisteren we naar als we in gesprek zijn? Met wie zijn we in gesprek? Wat is de communicatiebehoefte van jezelf en van de ander? Hanteren we ‘wolventaal’ of juist ‘giraffetaal’? Hoe kun je omgaan met ‘frustrerende types’ zoals ‘sluipmoordenaars’, ‘zwijgers’, ‘alweters’, ‘uitstellers’ en ‘zwartkijkers’. Het voeren van feedbackgesprekken, confronterende gesprekken of slechtnieuwsgesprekken is het bedrijven van topsport op het gebied van de communicatie. Het goed kunnen inzetten van interventies in gesprekken, het herkennen en hanteren van eigen emoties en die van de ander en een goede voorbereiding vormen de ingrediënten voor het effectief voeren met lastige gesprekken.
Werkwijze
De training is vooral praktisch van opzet. Er wordt uitgegaan van concrete casuïstiek die mede door de deelnemers kan worden ingebracht. Deze casuïstiek vormt de basis voor de oefensituaties die de trainer ontwerpt. Trainer en deelnemers geven feedback en reiken alternatieven aan. Zo ontstaat voor iedere deelnemer een individueel leertraject dat aansluit bij de eigen situatie. Van de deelnemers wordt verwacht dat zij tussen de trainingsdagen oefenen met materiaal uit de voorafgaande trainingsdag.
Doelgroep
De training is bestemd voor intern begeleiders en ambulant begeleiders.
Op maat
De training wordt op maat gegeven voor een samenwerkingsverband of een dienst van ambulant begeleiders. Het programma wordt aangepast aan specifieke wensen.